Auteur Herman Kaptein - NLMagazine, literatuur, geschiedenis, cultuur, religie, economie, Middeleeuwen - De Karolingische machtsovername in het Frankische Rijk in het jaar 751 en de invloeden op de politiek, de handel en de religie, was voor auteur Kaptein het uitgangspunt voor het schrijven van dit boek bijzonder fraaie boek.
Het jaar 751en de daarop volgende opbouw van een Christenrijk betekenden een keerpunt in de ontwikkeling van Europa. Tijdens het onderzoek voor het schrijven van dit boek, bleek dat in meerdere delen van de wereld zo rond het midden van de achtste eeuw vergelijkbare gebeurtenissen hebben plaatsgevonden die op meerdere maatschappelijke terreinen een kentering tot gevolg hadden.
Het jaar 751 wordt dan ook vaak beschouwd als de ‘Geboorte van Europa’. In dat jaar vond in het Frankische Rijk immers een paleiscoup plaats waarbij een nieuwe dynastie de koningsmacht overnam. Vooral onder Karel de Grote transformeerde het Frankische Rijk steeds meer tot een christenrijk. Opvallend is dat deze wending in West-Europa in tijd samenviel met vergelijkbare politiek-religieuze machtswisselingen in Noord-Afrika en Azië. Met de kentering in de relatie tussen overheid en wereldreligie voltrok zich in Afro-Eurazië tevens een wending in de schrift- en kenniscultuur. Ook de Karolingische Renaissance in het Frankische Rijk viel dus binnen een mondiaal patroon. Naast deze twee wendingen vond in de wereldhandel een structurele verandering plaats.
Het is fascinerend om te lezen hoe de auteur deze ontwikkelingen beschrijft. Aan de hand van voorbeelden over diverse dynastiewisselingen, geestelijk en wereldlijk leiderschap, slavenhandel, rebellerende Berbers, Sogdië, diverse steppenvolken, Göktürken, Oeigoeren en Chazaren, het Tibetaanse Boeddhisme, Koninkrijken in Zuid-Azië etc etc etc krijgt de lezer een perfect beeld van wat zich in die tijd afspeelde en waarom de auteur deze ontwikkelingen ziet als ‘De geboorte van Europa’. Alles bij elkaar genomen kunnen de jaren omstreeks 750 aldus worden beschouwd als een scharniermoment in de wereldgeschiedenis.
Over de auteur
Herman Kaptein was als docent Geschiedenis jarenlang verbonden aan de Hogeschool van Amsterdam. Hij heeft diverse publicaties over historische onderwerpen op zijn naam staan. Voor twee van zijn boeken en een van zijn artikelen heeft hij een schrijversprijs ontvangen.
Meer informatie
Titel : Hoe de wereld veranderde rond het jaar 750
Subtitel : Politiek, religie, handel en schriftcultuur
Auteur : Herman Kaptein
Uitgeverij : Walburgpers
Prijs : € 32,50
ISBN : 9789464565034
Uitvoering : Hardback
Aantal pagina's : 328
Publicatiedatum : februari 2025
Extra informatie : Download flyer en Download introductie en inhoudsopgave
Recensie door Jos de Jong