Lifestyle & Gezondheid
Typography
Ster inactiefSter inactiefSter inactiefSter inactiefSter inactief
 

NLMagazine/Lifestyle & Gezondheid - Farmaceutisch concern Johnson & Johnson (J&J) heeft een schikking van 5,5 miljard dollar voorgesteld om een einde te maken aan tienduizenden rechtszaken waarin wordt gesteld dat het talkpoeder van het bedrijf eierstokkanker heeft veroorzaakt. De regeling heeft betrekking op ongeveer 76.000 claims en kan een jarenlange juridische strijd afsluiten.

De schikking is nog niet definitief. Daarvoor moet ten minste 95% van de eisers akkoord gaan. Ondanks de enorme financiële regeling blijft Johnson & Johnson volhouden dat er geen overtuigend wetenschappelijk bewijs is dat het talkpoeder kanker veroorzaakt. Volgens het bedrijf is de veiligheid van het product jarenlang onderzocht en bevestigd.
Toch hangt de zaak al jaren als een donkere wolk boven de farmaceut. In 2020 stopte J&J met de verkoop van babypoeder op basis van talk, nadat duizenden consumenten het bedrijf hadden aangeklaagd.

Beschuldigingen blijven zwaar wegen

De controverse kreeg extra aandacht nadat persbureau Reuters in 2018 meldde dat interne documenten erop wezen dat Johnson & Johnson al jarenlang wist dat het talk mogelijk sporen van asbest kon bevatten. Asbest is een bekende kankerverwekkende stof. Reuters meldde bovendien dat het bedrijf wetenschappers zou hebben betaald om positieve onderzoeken over de veiligheid van talk te publiceren. J&J heeft die beschuldigingen altijd ontkend.

Dat talk en asbest soms in dezelfde aardlagen voorkomen, maakt de discussie extra gevoelig. In eerdere rechtszaken werd Johnson & Johnson al veroordeeld tot het betalen van miljarden dollars aan vrouwen die stelden dat zij door het gebruik van talkpoeder eierstokkanker hadden gekregen.

Nog geen definitief einde

Als de schikking wordt goedgekeurd, betaalt Johnson & Johnson naar verwachting $ 3 miljard in 2027, gevolgd door de resterende betalingen in 2028. Het uiteindelijke bedrag kan nog oplopen als zich meer gedupeerden melden.

Hoewel de voorgestelde regeling geen erkenning van schuld inhoudt, onderstreept zij wel de enorme omvang van een van de grootste productaansprakelijkheidszaken uit de geschiedenis van de farmaceutische industrie.

Bron: Nu.nl

Quote

Slimmer leven

Het laatste nieuws het eerst op NU.nl