Gewone appels niet geschikt voor baby’s en jonge kinderen - NLMagazine.nl, Lifestyle & Gezondheid - Uit een onderzoek van Pesticide Action Network (PAN), uitgevoerd in 13 Europese landen, blijkt dat appels vaak meerdere bestrijdingsmiddelen bevatten.
In één appel werden soms wel zeven verschillende pesticiden aangetroffen. Gemiddeld ging het om meer dan drie soorten per appel. De onderzochte appels uit Nederland scoorden zelfs hoger dan het Europese gemiddelde: zij bevatten gemiddeld 3,4 pesticiden, waaronder PFAS-achtige stoffen en middelen die de hormoonhuishouding kunnen verstoren.
Bijna alle onderzochte appels (93%) bevatten meer pesticidenresten dan is toegestaan voor baby- en peutervoeding. Voor deze voeding geldt een strenge Europese norm van maximaal 0,01 milligram per kilo. Ouders die met niet-biologische appels zelf fruithapjes maken, overschrijden deze grens daardoor vrijwel altijd. Appels horen bovendien bij de fruitsoorten die het meest worden bespoten.
Wat is er precies gevonden?
In totaal zijn 59 appels onderzocht, afkomstig uit 13 verschillende Europese landen. Van deze appels bevatte 64% PFAS-pesticiden. In twee van de vijf Nederlandse appels werden ook cyprodinyl en fludioxonil gevonden. Dit zijn stoffen die door de Europese Commissie zijn aangemerkt als ‘kandidaten voor vervanging’, omdat ze tot de meest zorgwekkende pesticiden behoren. Beide middelen worden gezien als hormoonverstorend.
Verder bleek dat 93% van alle appels pesticidenresten bevatte en dat 85% zelfs een combinatie van meerdere middelen had. Pesticiden worden normaal gesproken één voor één getest op veiligheid. Het effect van meerdere stoffen tegelijk, de zogenoemde cocktail, wordt echter niet onderzocht, waardoor de risico’s daarvan onzeker blijven.
De appel van Sneeuwwitje?
Hoewel het totale pesticidengebruik in de landbouw lijkt te dalen, neemt het gebruik bij groente en fruit juist toe. Bij appels werd tussen 2020 en 2024 zelfs een stijging van 33% gemeten. Ook in de winkel worden steeds vaker hogere resten aangetroffen op groente en fruit.
Voor baby- en peutervoeding gelden strenge regels, maar die worden bij zelfgemaakte hapjes met gangbare appels vaak overschreden. Volgens Sjoerd van de Wouw, campagnevoerder bij PAN-NL, hoeven we niet bang te zijn voor een vergiftigde appel zoals in het sprookje van Sneeuwwitje. Fruit eten blijft belangrijk en gezond. Toch wil je volgens hem voorkomen dat kinderen, zwangeren of ongeboren baby’s worden blootgesteld aan PFAS en hormoonverstorende stoffen.
PAN-NL raadt daarom aan om voor kinderen en tijdens de zwangerschap zoveel mogelijk biologisch fruit te kiezen. Daarnaast kan de PesticidenEetwijzer van PAN-NL helpen om te zien welke groente en fruit de meeste resten bevatten. Schillen en koken kan een deel van de pesticiden verwijderen, maar niet alles.
Bron: Sjoerd van de Wouw, campagnevoerder bij PAN-NL










