NLMagazine, Lifestyle & Gezondheid, medicijnen - Steeds meer Europese landen, waaronder Nederland, willen de handen ineenslaan om tekorten aan belangrijke medicijnen tegen te gaan. Het idee: beter samenwerken, projecten eerlijk over Europa verdelen en dubbel werk voorkomen. Ook klinkt er een roep om Europese financiering. Nederland benadrukt dat het belangrijk is dat er in de toekomst voldoende geld beschikbaar blijft vanuit de EU. Dat blijkt uit een verslag van een bijeenkomst van de Europese Gezondheidsraad afgelopen juni.
Samen sterker inkopen
Er is brede steun onder de lidstaten voor gezamenlijke inkoop van medicijnen, maar wel op vrijwillige basis. Veel landen willen bovendien dat er bij aanbestedingen niet alleen naar de laagste prijs wordt gekeken.
Vooral kleinere landen vinden dat het minimumaantal landen dat samen medicijnen kan inkopen, moet worden verlaagd van negen naar drie. Ook pleiten ze voor een beter gecoördineerde noodvoorraad.
Volgens EU-voorzitter Polen sluiten deze plannen goed aan bij de onderhandelingen over een nieuwe Europese geneesmiddelenwet. Die moet eind 2025 klaar zijn en krijgt de naam ‘Verordening Kritieke Geneesmiddelen’ (CMA).
Preventie: elke euro levert veertien euro op
Een ander groot thema tijdens de bijeenkomst was preventie, vooral bij chronische ziekten zoals diabetes en hart- en vaatziekten. Deze aandoeningen kosten niet alleen veel geld, maar leggen ook een zware druk op de zorg.
De Europese Commissie benadrukt dat investeren in preventie veel oplevert: elke euro levert gemiddeld veertien euro op. Nog dit jaar komt er daarom een plan om hart- en vaatziekten beter te voorkomen, op te sporen en te behandelen, met extra aandacht voor diabetes en obesitas.
Strenger tabaksbeleid op komst
Ook tabak en nieuwe nicotineproducten staan hoog op de agenda. De Europese Commissie werkt aan een herziening van de Tabaksproductrichtlijn. Negentien landen, waaronder Nederland, willen dat ook e-sigaretten en nicotinezakjes onder strengere regels vallen.
Denk aan een EU-breed verbod op smaakjes, meer beperkingen op reclame, neutrale verpakkingen en hogere belastingen. Het gezamenlijke doel: een tabaksvrije generatie in 2040.
Alcohol onder de loep
Ook op alcoholgebied willen landen meer doen. Dertien lidstaten pleiten voor verplichte gezondheidswaarschuwingen en voedingslabels op alcoholische dranken, strengere reclameregels en aangepaste belastingrichtlijnen. Het tegengaan van verkoop aan minderjarigen wordt daarbij gezien als een topprioriteit.
Mentale gezondheid van jongeren
Tot slot maakten de lidstaten zich zorgen over de mentale gezondheid van jongeren, vooral door hun online leven. Ze willen jongeren beter beschermen tegen schadelijke content en strengere regels voor sociale media. Eén land wil zelfs een totaalverbod voor jongeren onder de 15.
Verder pleiten de landen voor duidelijke richtlijnen, zoals advies over schermtijd en regels voor telefoongebruik op school. Ook willen ze dat beleid stevig onderbouwd wordt met wetenschappelijk bewijs.
Bron: Skipr’, Corine Lutz










